Dzieje Ciepłowód od czasów najdawniejszych do współczesności

Otrzymaliście Państwo do rąk pierwszą polską książkę o dziejach wsi Ciepłowody. W rzetelny sposób przedstawia ona historię, zabytki i kulturę tej pięknej śląskiej miejscowości od czasów prehistorycznych do współczesności. Opracowanie powstawało kilka lat. Rozpoczynając pracę nad tekstem, za główny cel przyjąłem dokładne zobrazowanie historii wsi, zarówno tej przed 1945 rokiem, jak i późniejszej. W odniesieniu do czasu przed drugą wojną światową zadanie było znacznie

prostsze, ponieważ istnieje cenna literatura oraz bogate źródła

archiwalne i ikonograficzne.

Opracowanie dziejów wsi po 1945 roku okazało się trudniejsze, gdyż liczba zachowanych kronik i dokumentów jest bardzo niewielka. Również większość pierwszych polskich mieszkańców Ciepłowód nie żyje od wielu lat, co uniemożliwia skonfrontowanie informacji archiwalnych z relacjami ustnymi.

Chcąc wzbogacić niniejszą książkę, postanowiłem opublikować na jej stronach wiele unikalnych fotografii, pozostających do tego czasu wyłącznie w domowych archiwach. Stanowią one doskonałe uzupełnienie tekstu oraz dają możliwość porównania dzisiejszej zabudowy wsi z tą sprzed około 100 lat.

oprawa miękka, 2014

Kamil Pawłowski