40 lat pracy twórczej

Czesław Woś

Szanowni Państwo, zapraszamy na spotkanie z twórczością Czesława Wosia, który razem z żoną Bożeną jest związany z naszą instytucją od początku jej istnienia. Pamiętam jeden z pierwszych dni mojej pracy, po powołaniu na stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, gdy Bożena i Czesław przyszli do mnie z pytaniem, czy gotów jestem przyjąć „pod dach ratusza" kolejną edycję wymyślonego przez nich konkursu. Wtedy było to jeszcze dość skromne przedsięwzięcie skierowane do środowiska nauczycieli plastyków, w którym zaczęli uczestniczyć również artyści z sąsiednich państw. Chętnie przystałem na ich propozycję, chyba do końca nie zdając sobie sprawy z wielkiego potencjału artystycznego Biennale.

W kolejnych edycjach, dzięki wytrwałej pracy jej inicjatorów Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu stało się wydarzeniem najwyższej rangi artystycznej, cenionym przez twórców z kraju i zagranicy. Z czasem, przypisanie tego projektu do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, stało się ważnym znakiem rozpoznawczym naszej instytucji.

Jako artysta, Czesław Woś doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak bogaty jest świat sztuki zapisanej w ekslibrisie i niewielkich Formatem pracach graficznych. Biennale dało ostrowskiej publiczności okazję do zapoznania się z niezwykle bogatą paletą różnych temperamentów artystycznych, tradycji kulturowych, technik graficznych. Zawsze uważnie przyglądam się Jego pracy podczas obrad w Jury, jego doświadczenie i kompetencje w dużym stopniu przyczyniają się do podejmowania właściwych wyborów podczas trudnych - z uwagi na bogactwo ciekawych propozycji - rozstrzygnięć podczas każdej edycji naszego Biennale.

Gdy Czesław Woś pracował w szkole, należał do tych nauczycieli plastyki, którzy najczęściej odwiedzali nasze wystawy, mogliśmy się od niego uczyć spojrzenia na sztukę, opowiadania o niej, uważnego odczyta­nia dzieła.

Czesław Woś - organizator, juror, pedagog, jest jednak przede wszystkim ważną dla naszego środowiska postacią artystyczną. Znamy Jego prace z indywidualnych i zbiorowych wystaw, ekslibrisów, tek rysunków, ilustracji tomików poetyckich. Rozpoznajemy jego charakterystyczną poetykę, szczególnie w akwaforcie, chyba ulubionej przez Czesława technice graficznej.

Cieszymy się, że w przypadające w tym roku czterdziestolecie Jego pracy artystycznej, możemy zreali­zować wystawę w instytucji najbardziej związanej z Artystą.

W imieniu własnym i pracowników ostrowskiego muzeum, naszemu dostojnemu Jubilatowi życzymy dużo zdrowia, sił twórczych i dalszych inspiracji w pracy artystycznej.


Witold Banach

Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Ostrów Wielkopolski, kwiecień 2017