Dzieje parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim w XIX i XX wieku

Ks. Paweł Grzeszek

Cieszę się bardzo, że coraz więcej parafii Diecezji Drohiczyńskiej zabiega o poznanie własnej przeszłości. Jest to wyjątkowo ciekawa przygoda. Raduje nas bowiem wprawdzie w historycznej przestrzeni, ale zawsze konkretne spotkanie z czasem, ludźmi i wydarzeniami. Sokołów Podlaski ma swoje dzieje już opisane. Tymczasem parafia istniejąca sześć wieków i to pełnych ciekawych, ważnych dla ludzi, dla Kościoła i Polski zdarzeń, nie doczekała się opisania swoich dziejów.

Wszystko wszakże ma swój czas. I w tym wypadku możemy mówić o szczęśliwym zbiegu okoliczności, a kiedy nie zapominamy, że chodzi o parafię, to wypada podkreślić szczególny znak Bożej Opatrzności. Po wyjątkowo gorliwym proboszczu ks. inf. Janie Sobechowiczu, nastąpił ks. prał. Andrzej Krupa z zamiłowaniem do zabytków i czasów odległych.

Zbliża się 600-lecie ukończenia budowy być może pierwszego kościoła w miejscowości Sokołów, dziś zwanej Podlaskim. Ongiś była to spokojna wieś, obecnie jest to pełne ambicji – nie pozbawionych podstaw – miasto. W naszych czasach przynależy do Województwa Mazowieckiego, choć jest związany na trwałe z Podlasiem, a przed sześciuset laty wchodził w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, z którym Mazowsze walczyło także i o Sokołów.


Oprawa miękka

Rok wydania 2014