pod redakcją Wojciecha Ciężkowskiego
40 lat w życiu człowieka to dużo, 40 lat w życiu jaskini to kropla w morzu, ale 40 lat od odkrycia tej Jaskini i udostępnienia Jej do zwiedzania to jest już powód do jubileuszu. Zacznijmy jednak od początku. W 1966 r. podczas eksploatacji kamieniołomu Kletno III odstrzelono otwór jaskini nazwanej później „Jaskinią Niedźwiedzią” i rozpoczęto prace badawcze i eksploracyjne. Efektem tych działań jest zachowanie tego unikatowego
obiektu przyrodniczego i objęcie go prawną ochroną. W 1977 r. Jaskinię i jej najbliższe okolice uznano za rezerwat przyrody.
Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najpiękniejszych w Polsce. W 1983 r. środkowa jej część została udostępniona turystom. Do dnia dzisiejszego jaskinię zwiedziło prawie 1, 5 mln turystów.
W tym roku obchodzimy czterdziestolecie odkrycia tego cudu przyrody, należy jednak pamiętać, że na terenie Gminy Stronie Śląskie jest szereg innych ciekawych atrakcji turystycznych.
Gmina Stronie Śląskie, która znana była wcześniej tylko z produkcji kryształów i wydobycia marmurów, przerodziła się w gminę turystyczną. Jaskinia Niedźwiedzia stanowi jeden z elementów jej turystycznego zagospodarowania. W dolinie Kleśnicy oprócz Jaskini można zwiedzić m.in. Muzeum Ziemi z unikatowym gniazdem z jajami dinozaura, czy Podziemną Trasę Turystyczną w starej kopalni uranu w Kletnie.
Gmina Stronie Śląskie oferuje szereg atrakcji, a gęsta sieć szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych umożliwi Państwu podziwianie pięknych zakątków Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Gór Złotych. Na tym terenie występują cztery rezerwaty przyrody: Śnieżnik Kłodzki, Jaskinia Niedźwiedzia, Nowa Morawa, Puszcza Śnieżnej Białki, a prawie cała Gmina leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Ponadto można zwiedzać m.in. Hutę Szkła Kryształowego, Wapiennik „Łaskawy Kamień”, z wystawą prac mieszkających tam artystów-plastyków, czy Muzeum Kamieni i Minerałów.
Oprawa miękka,
Rok Wydania 2012